YURT – Eğitim Sen Genel Başkanı Hakan ÇELİKSOY, memur maaşlarıyla ilgili 22 bin TL ye toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkının da eklenmesini istedi.

Genel Başkanı Hakan ÇELİKSOY memur maaşlarına yapılacak zammın güncellenmesi için yaptığı konuşma şöyle:

14 Mayıs seçimleri öncesi ve sonrası Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan en düşük memur maaşı 22.000 TL olacak sözünü verdiğinde 14 Mayıs öncesinde 22.000 TL 1158 dolara ediyordu. Şimdi ise 940 dolara denk gelmektedir. Henüz yeni zammı almadan alım gücü yıpranmış durumdadır. Bu durumda YURT – Sendikaları Konfederasyon olarak, geride kalan dönemde memurun uğradığı gelir kaybının telafisi anlamında en düşük memur aylığı 22.000 TL’ye seyyanen artış ve refah payı ile yükseltildikten sonra, bunun üzerine Toplu Sözleşme hükmü gereğince maaşlarımıza ikinci altı ayın %6 artışı ayrıca enflasyon farkı eklensin.

Devletimiz, yılda iki kez işçi, işçi ve memur emeklisine Bayram İkramiyesi ödüyor. Kamuda bu haktan mahrum kalan kısım ise yalnızca görevi başındaki memurlarımızdır. Bu kapsama görevi başındaki memurlarımızda dahil edilmelidir. Memur üvey evlat değildir.

Statü hukukuna tabi çalışan memurumuzun maaşını, işçi kardeşlerimizle mukayese ederek tespit etmek çok yerinde değildir.

Kamu çalışanlarının niteliğine orantılı bir ücret belirleme uygulamanın hayata geçirilmesi, YURT – Sendikaları Konfederasyonun temel taleplerinden biridir.

 

YURT – Eğitim Sen
Genel Merkez
Basın Bürosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir