YURT Sendikaları olarak YURT Kardeşlerimiz için büyük bir başarıya imza atmaya devam ediyoruz.

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı ile yaptığımız görüşme ve yazışmalar sonucunda 2828 Sayılı Kanun ile kamu kurumlarına atanacak ve halen görev yapan kardeşlerimizin bir üst kadroya atanma şartlarını taşıyanlara” SINAVSIZ ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ ” hakkında TBMM’ye sunulan 75 maddelik torba kanun tasarısının 24. ve 25. Maddesinde belirtilmiş olup; konunun YURT sendikaları olarak takipçisi olmaya devam edeceğiz. Kanun tasarısı TBMM geçer geçmez siz kardeşlerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

TBMM’ye sunulan 24. ve 25. Madde;

MADDE 24- 2828 sayılı Kanunun ek 1 inci maddesinde belirtilen korunma/bakım tedbiri kararının sona erdiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde istihdam hakkından yararlanmak üzere Bakanlığa başvurma zorunluluğu, yükseköğrenime devam edenler açısından hakkın kullanımını zorlaştırmaktadır. Madde ile, bu sürenin beş yıla çıkarılması ve sürenin himaye onayının sona erdiği tarihten itibaren başlatılması sağlanarak, koruma ve bakım altında yetişenlerin hak kaybına uğramalarının önlenmesi amaçlanmaktadır.

Lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunu olanlardan öğrenim durumları dikkate alınmadan memur kadrosuna atananlar, kamudaki unvan değişikliği sınavlarının kurumdan kuruma göre değişiklik göstermesi, uzun süreler boyunca sınav açılmaması gibi nedenlerle mağdur olmaktadırlar. Madde ile, öğrenim durumlarına uygun olmayan kadrolarda istihdam edilenlerin, öğrenim durumlarına uygun kadrolara atanarak mağduriyetlerinin giderilmesi ve yükseköğrenime devam etmelerinin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

MADDE 25- 2828 sayılı Kanuna eklenen geçici 16 ncı madde ile, daha önce ek 1 inci madde kapsamında istihdam edilenlerden öğrenim durumlarına uygun kadrolara atanamamış olanların, kurumların kadroları ve ihtiyaçları gözönünde bulundurularak, maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren öğrenim durumlarına uygun kadrolara atanmaları öngörülmektedir.

Ayrıca, bu düzenlemenin yürürlük tarihinden önce hak sahibi  olanlar için beş yıllık başvuru süresi getirilmekte ve sürenin bu maddenin yürürlüğünü takip edecek şekilde başlaması amaçlanmaktadır.

YURT Sendikaları olarak  YURT kardeşlerimiz için büyük bir mücadele yürütüyoruz. Sürekli sahadayız. hem üyelerimiz hem yurtta kalan kardeşlerimizin haklarını en doğru şekilde uygulanabilmesi yönünde aktif bir mücadele içinde yolumuza devam ediyoruz. Tüm kardeşlerimize ve üyelerimize şimdiden hayırlı olmasını temenni ederiz.

Biz Birlikte Güçlüyüz” YURT Sendikaları “Sizin Sendikanız

YURT Sendikamızın Bakanlıklara yazmış olduğumuz yazı ve cevaplar için TIKLAYINIZ.

YURT Sendikaları
Basın İletişim ve Ar-Ge Bürosu

 

 

1 thought on “Sınavsız Ünvan Değişikliği Hakkında

  1. Merhaba bende 2008 de lise mezunuyken emniyete yardımcı hizmetler olarak atandım üstelik lise mezunları memur olarak atanması gerekirken yardımcı hizmetler olarak yerleştirdiler benim gibi bi çok arkadaşım var emniyetlerde bu yasa geçerse bizide kapsar mı sonuç alınır mı aile ve sosyal politikalar bakanlığındaki yetkililer 2014 ve sonrasını kapsıyor diyorlar durum nedir bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir