izmir escort

Memur – Sen, memurun dayanışma aidatına göz dikmiştir

Yazı Tarihi :2 Ağustos 2023
47 Kez Görüntülendi

Kamuda çalışan memurların toplu iş sözleşmesine eklenmek istenen bir madde ile Memur-Sen’e üye olmayan memurların toplu sözleşmeden faydalanması için dayanışma aidatı koşulu getirilmek istendiğini belirten YURT – Sendikaları Konfederasyonu ve YURT – Eğitim Sen Genel Başkanı Hakan Çeliksoy, konuyu yargıya taşıyacaklarını ifade etti.

Konu ile ilgili bir basın açıklaması yapan YURT – Sendikaları Konfederasyonu ve YURT – Eğitim Sen Genel Başkanı Hakan Çeliksoy açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 “Sendika; Üyelerinin ortak ekonomik, sosyal, kültürel, özlük, mesleki, hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için kamu çalışanlar tarafından kurulan Anayasal ve Yasal güvence altındaki kuruluşlardır.

Sendikalar üyelerinin çalışma koşullarını iyileştirmek, ücretlerini artırmak, onlara çeşitli Ekonomik, Sosyal, Kültürel haklar sağlamakla görevlidir. Kamu çalışanlarının insanlık onuruna yaraşır bir çalışma ortamı yaratmak, memurların kendileri ve iş hayatına ilişkin tüm konularda söz ve karar sahibi olmalarını sağlamak için üyeleri adına Toplu Sözleşme yapmak ve uygulatmak en temel işlevlerindendir. Sendika özelde; üyelerinin ortak ekonomik, sosyal, kültürel, özlük, mesleki, hak ve menfaatlerini korumayı ve geliştirmeyi hedefler.

Kamu görevlilerinin önümüzdeki iki yıl boyunca ekonomik, özlük ve sosyal haklarının görüşüldüğü 7. Dönem Toplu Sözleşme Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile etkisiz ve siyasi güdümde olan Memur Sen arasında başladı.

Yetkili fakat etkisiz ve siyasi güdüm altında olan Memur – Sen tarafından 7. toplu yetkili sendikaya üye olmayan memurların toplu sözleşmeden yararlanması için hukuksuz olarak getirmeyi amaçladığı dayanışma aidatına karşı %1 ve %2’de olduğu gibi dava açmayı planlıyoruz.

Çünkü, Anayasal güvence ile sendikal örgütlenme hakkı elinde bulunan memurlar zorla Memur –Sen’e üye yapılmak isteniyor, bunun için her türlü zorbalığa başvuruluyor. Ancak yargı bu sendikaya daha önce dur dediği gibi yine dur diyecektir.

7. Dönem Toplu görüşmelerinde de Memur-Sen kendine üye olmayan tüm memurlardan dayanışma aidatını almak için kolları sıvadığını görmekteyiz.

Buradan uyaralım; uluslararası sözleşmeler, İLO Sözleşmesi, Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve İdare Mahkemeleri kararları ortada iken bıkmadan, usanmadan ve en önemlisi utanmadan hangi yüzle size itibar etmeyen memurlardan dayanışma aidatı almayı hedefliyorsunuz?

Sayın Ali Yalçın; düş artık memurun yakasından, yeter memuru kuru soğana muhtaç ettiğin. Memur-Sen olarak yetkili olduğunuz süreçte hiçbir elle tutulur kazanım elde edemediniz ve memur hep geriye gitti. Yaptığınız en iyi iş memuru satmaktır. Ayrıca haksızlık ve hukuksuzluklarınız tarihin kara sayfalarında yerini alacaktır.

YURT – Sendikaları Konfederasyonu ve Üye Sendikalarımıza yapılan hiçbir hukuksuzluğa göz yummadık yummayacağız! Üyelerimizin hakkını her platformda savunmaya devam ediyoruz.

Hak, haklının oluncaya kadar mücadelemiz devam edecektir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık

By - TFNGL