Ağrı Toplantımızda Bir Çok Husus Konuşuldu

Yazı Tarihi :12 Haziran 2021
105 Kez Görüntülendi

Ağrı ilinde düzenlenen istişare toplantımız YURT Sendikaları Konfederasyonu ve YURT – Eğitim Sendikası Genel Başkanı Hakan ÇELİKSOY Başkanlığında 04 Haziran 2021 cuma günü YURT – Eğitim Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu (Genel Başkan Yardımcıları) Fikret YİĞİT, Murat YILDIZ, Halil YOLALAN, Sait AKBULUT, Ercan YILDIRIM katılımları ile yapıldı.

5 Haziran 20121 Cumartesi günü ise YURT Sendikaları Konfederasyonu ve YURT – Eğitim Sendikası Genel Başkanı Hakan ÇELİKSOY, YURT – Sağlık Sen Genel Başkanı İrfan YİĞİT, YURT – İmar Sen Genel Başkanı Mehmet ÇOLAK, YURT – Eğitim Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu, Ağrı İl Temsilcisi Metin KAYA, Ağrı İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Sendika Üyelerimiz ve Kamu çalışanları ile yapılan kahvaltı sonrasında istişare toplantısına geçildi.

İstişare Toplantısında;

 YURT – Sendikalarının kuruluş nedeni ve amacı,
 Faaliyetlerimiz,
 Projelerimiz,
 Hedeflerimiz

Hakkında bilgilendirmeler yapıldıktan sonra, Üyelerimiz ve kamu çalışanların sorularına cevap verildi.

Üyelerimiz ve kamu çalışanları iş yelerinde (kurumlarında) karşılaştıkları problemleri dile getirdiler. özellikle koruma ve bakım altında yetişip işe yerleştirilen üyelerimize mobing uygulandığı hususu İl Valisi Sayın Dr. Osman VAROL’a iletildi. Vali VAROL kapım her zaman sizlere açık diyerek, sorunlarımızı dinlemesi ve bizlere kulak vermesi yönetim kurulumuzu ve üyelerimizi ziyadesiyle memnun etti.

Soru – Cevap şeklinde devam eden istişare toplantısında söz hakkı alan bir üyemiz Genel Başkan ÇELİKSOY’a “YURT Sendikaları olarak hangi siyasi partiye bağlısınız” sorusunu yöneltti.
Çok merak edilen sorunun cevabını veren Genel Başkan ÇELİKSOY şunları söyledi: Sendikalar “KAMU GÖREVLİLERİ SENDİKALARI VE TOPLU SÖZLEŞME KANUNUNUN Madde 20 – Bu Kanuna göre kurulan Sendika ve Konfederasyonların Yönetim ve işleyişleri Anayasada belirtilen Cumhuriyetin niteliklerine ve demokratik esaslara aykırı olamaz.

Sendika ve Konfederasyonlar kamu makamlarından maddî yardım kabul edemez, siyasî partilerden maddî yardım alamaz ve onlara maddî yardımda bulunamazlar.

Sendika ve Konfederasyonlar siyasî partilerin kuruluşu içinde yer alamazlar; siyasî partilerin ad, amblem, rumuz veya işaretlerini kullanamazlar.

4688 Sayılı kanunu ilgili maddesinde açıkça belirtilmiş ve bizde kanunlara uymakla mükellefiz bizim sloganımız belli “Siyasi Sendikacılığa Hayır” Sendika olarak hiçbir siyasi partiye bağlılığımız yok ve olmayacaktır Sendikamızın görevleri 657 tabii tüm personellerin özlük haklarını korumak ve de kollamaktır.”

Diğer bir üyemiz tarafından yöneltilen soru ise üyeleriniz için çalışmalarınız nelerdir?

Genel Başkan ÇELİKSOY yapmış olduğu bilgilendirmede;

Üyelerimiz için TOKİ (Toplu Konut İdaresi Başkanlığı) ile yapılan görüşme ile üyelerimize faizsiz, peşinatsız öncelikli ev sahibi olmaları yönünde hazırlamış olduğumuz projemizi TOKİ Başkanına sunduk,

7013 Sayılı kanunun geçici 16. Maddesi gereği öğrenimleri doğrultusunda hak sahibi personellerin atamaları yapılarak hak ihlalinin ortadan kaldırılması hakkında başvurularımızın ve çalışmalarımızın olduğu bildirildi,

Birçok ortam ve platformda karşılamış olduğumuz sorunların başında gelen “HİZMETLİ KADROLARININ” kaldırılması ile ilgilide başta Hukuk ve Mevzuat işlerimiz ve ilgili komisyonumuzun hazırlayacağı rapor ile TBMM ve ilgili Bakanlıklara müracaatımızı yapacağız, Ayrıca bu konuda samimi olan bütün Sendikalar ile ortak hareket etmeye de hazırız.

Ayrıca yine tüm Eğitim çalışanların maaşlarında iyileştirilmesi, Eğitim Öğretim hazırlık ödeneğinin verilmesi, giyim yardımlarının güncellenmesi (artırılması), Yardımcı Hizmetlilerin fazla mesai ücretlerinin ödenmesi,

Personellerin kadrolarının bulundukları kurum dışında ihtiyaç bahane edilerek istekleri olmadan görevlendirilmemeleri,
Devlet Bursluluk sınavlarında öğretmenlerin çocuklarına tanınan kontenjanın tüm Eğtim çalışanların çocuklarınada tanınması,

Nuh’un gemisine ev sahipliği yapmış, soğuk havası ile bilen fakat Doğunun sıcak kalpli Ağrı Dağı’nın çocukları bizlere kapılarını ve önemlisi gönüllerini açan Üyelerimiz ve tüm kamu çalışanlarına teşekkür eden Genel Başkanımız, YURT Sendikaları ailesi olarak davetimize icabet eden herkese Sendika Başkanlarım ve Yönetim Kurulum adına her kese ayrı ayrı saygılar sunarım dedi.

Ağrı Toplantısı
23

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık

By - TFNGL