YURT EĞİTİM SEN http://yurtegitimsen.org YURT - Eğitim Çalışanları Sendikası Sat, 13 Apr 2019 19:41:33 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.10 http://yurtegitimsen.org/wp-content/uploads/2016/10/cropped-PNGFF-144x144.png YURT EĞİTİM SEN http://yurtegitimsen.org 32 32 MEB Şef ve Memur Kadrolarına Görevde Yükselme Başvuruları http://yurtegitimsen.org/genel/meb-sef-ve-memur-kadrolarina-gorevde-yukselme-basvurulari/ http://yurtegitimsen.org/genel/meb-sef-ve-memur-kadrolarina-gorevde-yukselme-basvurulari/#respond Tue, 09 Apr 2019 14:22:42 +0000 http://yurtegitimsen.org/?p=3124

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI 2019 YILI MERKEZ VE TAŞRA TEŞKİLATI ŞEF VE
MEMUR KADROLARINA GÖREVDE YÜKSELME SURETİYLE ATAMA
BAŞVURU DUYURUSU

Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer
Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda boş bulunan
merkez teşkilatında 64 şef, 40 memur; taşra teşkilatında 1750 şef, 3450 memur kadrosuna
görevde yükselme yazılı ve sözlü sınavı gerçekleştirilmiş, sözlü sınav sonuçları 08.03.2019,
başarı puanları 29.03.2019 tarihinde Bakanlık internet sayfasından duyurulmuştur.

BAŞVURUDA BULUNACAKLAR
Merkez ve taşra teşkilatında ilan edilen şef ve memur kadrosuna atanmak için; şef ve
memur görevde yükselme sözlü sınavında 70 ve üzeri puan alanlardan atanma şartlarını
taşıyanlar başvuruda bulunabileceklerdir.

BAŞVURU ZAMANI VE YERİ
Başvurular 12-19 Nisan 2019 tarihleri arasında, http://mebbis.meb.gov.tr/ internet
adresindeki Elektronik Başvuru Formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurmak suretiyle
yapılacaktır.

Boş memur ve şef kadroları, 12.04.2019 tarihinde başvuru ekranında yer alacaktır.

Atamaların Sonuçlanma tarihi 03.05.2019‘da ilan edilecektir.

MEB Atama Başvuru Duyurusu için tıklayınız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YURT – Eğitim Sendikası
Basın Bürosu

]]>
http://yurtegitimsen.org/genel/meb-sef-ve-memur-kadrolarina-gorevde-yukselme-basvurulari/feed/ 0
YURT Sendikaları Yeni Santral ve Faks Sistemimiz Hizmetinizde http://yurtegitimsen.org/genel/yurt-sendikalari-yeni-santral-ve-faks-sistemimiz-hizmetinizde/ http://yurtegitimsen.org/genel/yurt-sendikalari-yeni-santral-ve-faks-sistemimiz-hizmetinizde/#respond Sat, 06 Apr 2019 16:54:07 +0000 http://yurtegitimsen.org/?p=3121

YURT Sendikaları telefon santral sistemini yenilenerek, dijital sisteme geçti.

YURT – Sendikaları kendini teknolojik olarak her geçen gün yenilemeye devam ediyor, Daha etkin hizmet için yenilikçi çözümleri bir bir hayata geçiren YURT Sendikaları şimdide yeni Santral ve Faks hizmetini hayata geçirdik.

Hizmet kalitesini ve hızını artırarak üyelerine ve kamu çalışanlarına daha iyi bir hizmet ve etkin bir Sendikacılık yaratmak için yenilikçi çözümler arayan Sendikamız, bu doğrultuda Santral ve Faks numarasını yenileyerek daha güvenli, daha hızlı, daha kaliteli ve daha doğru haberleşmeyi sağlamak için yapılan çalışmalar kapsamında kurulumuna başlanan yeni santral ve faks sistemi devreye gidi. Kurulan sistemle, yapılan haberleşme artık bir tuşlama kadar sizlere daha yakın.

ARTIK BİZE ULAŞMAK DAHA KOLAY

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan YURT – Sendikaları Genel Başkan Yardımcısı (Basın, İletişim ve AR – GE Başkanı) Tufan GÜL,  ” YURT Sendikaları olarak hizmetinize sunmuş olduğumuz  dijital telefon santralimiz ve faksımız ile üyelerimize kullanımı kolay ve güçlü bir iletişim olanağı sunarak  hizmet kalitemizi daha yükseklere taşımak için yenilikçi çözümleri bir bir hayata geçirmeye devam ediyoruz. Bu hizmeti daha kaliteli hale getirmek için teknolojik düzeyi yüksek yeni bir sistem kurduk. Büyük yatırımlar yaparak siz değerli üyelerimiz ve kamu çalışanların Sendikamıza daha rahat ve kolay bir şekilde ulaşımını sağlayacak olup; artık evinizden, işyerinizden veya cep telefonunuzdan Sendikalarımız ile ilgili bilgi almak, Danışmak, Sorunlarınızı çözmek çok daha kolay hale getirmeyi hedeflemekteyiz. Böylece Sendikamızı aradığınızda ulaşamadım telefonlara bakan yok veya faks çektik, ulaşamadık gibi bu sorunlar artık yaşanmayacak bu sistemle bunun da önüne geçmiş olacağız. Sendikamız hakkında bilgilendirmenin yanı sıra; üyelerimizin öneri, talep ve sorunlarına da en hızlı şekilde cevap vereceğiz siz değerli üyelerimize hayırlı uğurlu olsun dedi.”

Sizlerin sendikası olan YURT – Sendikaları, gün içinde yüzlerce telefon trafiğini yönetmek artık daha kolay olacak, yeni santral ve faks sistemimiz ilgili üyelerimize aşağıda verilen kısa kodlar ile telefon numarasını tuşlayarak kısa zamanda konu ile ilgili kişiye ulaşarak bilgi alabileceksiniz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YURT – Sendikaları
Basın Bürosu

]]>
http://yurtegitimsen.org/genel/yurt-sendikalari-yeni-santral-ve-faks-sistemimiz-hizmetinizde/feed/ 0
Gökhan YAŞLI’ya Geçmiş Olsun http://yurtegitimsen.org/sube-haberleri/gokhan-yasliya-gecmis-olsun/ http://yurtegitimsen.org/sube-haberleri/gokhan-yasliya-gecmis-olsun/#respond Wed, 03 Apr 2019 19:39:30 +0000 http://yurtegitimsen.org/?p=3137

YURT – Eğitim Sendikası Yozgat İl Temsilcisi, Yozgat SHÇEK Spor Kulübü Sporcu ve Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü sevilen Memuru Sayın Gökhan YAŞLI kurumlarası #FUTSAL# turnuvasın rakibi tarafından aldığı darbe sonucu yere düşmüş el (bileğinin) bir kaç yerinde kırılmış ve dudağına beş dikiş atılmıştır.

Değerli İl Temsilcimiz Sayın Gökhan YAŞLI’a geçmiş olsun dileklerimizi sunar, Allah kendisini eşine, yavrularına sevenlerine bağışlasın.

Gökhan YAŞLI  – 0553 421 72 87

Hakan ÇELİKSOY
YURT – Eğitim Sen
Genel Başkanı

]]>
http://yurtegitimsen.org/sube-haberleri/gokhan-yasliya-gecmis-olsun/feed/ 0
Başkan ÇELİKSOY’dan Basın Açıklaması http://yurtegitimsen.org/genel/baskan-celiksoydan-basin-aciklamasi-2/ http://yurtegitimsen.org/genel/baskan-celiksoydan-basin-aciklamasi-2/#respond Tue, 02 Apr 2019 20:23:25 +0000 http://yurtegitimsen.org/?p=3109

Değerli Üyelerimiz ve kamu çalışanları;

Malumunuz önümüzde Sendikaların Üye belirleme maratonu başlayacak,

Bir takım Sendikalar hatırlanmayan kamu çalışanlarını hatırlayacak, olmayacak bir takım vaatler ve sözlerle karşımıza çıkıp gözümüzün içine baka baka bizleri tek kullanımlık bir malzeme gibi hiç utanmadan, sıkılmadan Sendikalarına üye olmaya teklif edecekler/ediyorlar.

Bu malum Sendikaların dertleri ne biliyor musunuz yetkiyi alıp Hükümet ile Toplu Görüşmelerde ONURLU kamu çalışanlarını satmak için, yetkiyi istiyorlarmış meğerki?

Biliyorum ve inanıyorum ki; Benim gariban fakat ONURLU kamu çalışan arkadaşlarım kendini tek kullanımlık malzeme gibi buruşturup bir kenara atan, yalnızca işi düşünce hatırlayan Sendikalara pirim vermeyecektir.

Değerli kamu çalışanları ve çok kıymetli Üyelerimiz lütfen hangi sendikaya üye olursanız olsun İNANARAK üye olun, Böyle ayak oyunlarına gelmeyin, Zaman zaman duyuyoruz sendikalar veya o sendikaların yaverleri (kurum müdürleri) Sendika yetkilisi gibi personeline baskı veya mobing uyguluyorlar.

Başta Üyelerimiz olmak üzere bu tür olaylar ile karşı karşıya kaldığınızda MOBBİNG Şikayet Başvuru  formunu doldurup veya Sendikamız Genel Merkez çağrı merkezinden 0354 303 00 66 / 0850 304 00 66 nolu telefonlarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Dik ve onurlu duruşları ile bizleri güçlü kılan siz değerli Üyelerimize ve Kamu çalışanlarına şimdiden teşekkürü bir borç bilir, Saygılar sunarım.

Hakan ÇELİKSOY
YURT – Eğitim Sendikası
Genel Başkanı

]]>
http://yurtegitimsen.org/genel/baskan-celiksoydan-basin-aciklamasi-2/feed/ 0
Sendikamız Yönetim Kurulu Üyesi Halil İbrahim YILMAZ ameliyat olmuştur. http://yurtegitimsen.org/sube-haberleri/sendikamiz-yonetim-kurulu-uyesi-halil-ibrahim-yilmaz-ameliyat-olmustur/ http://yurtegitimsen.org/sube-haberleri/sendikamiz-yonetim-kurulu-uyesi-halil-ibrahim-yilmaz-ameliyat-olmustur/#respond Tue, 02 Apr 2019 15:53:20 +0000 http://yurtegitimsen.org/?p=3130

YURT – Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı (Mevzuat ve Hukuk işleri Başkanı) Sayın Halil İbrahim YILMAZ anjiyo oldu.

Kendisine Yönetim Kurulumuz ve bütün Üyelerimiz adına geçmiş osun dileklerimizi ilettik, Allah acil şifalar diler, kendisini ailesine ve bütün sevenlerine bağışlasın.

YURT – Eğitim Sen
Basın İletişim ve AR-GE Bürosu

]]>
http://yurtegitimsen.org/sube-haberleri/sendikamiz-yonetim-kurulu-uyesi-halil-ibrahim-yilmaz-ameliyat-olmustur/feed/ 0
YURT Sendikaları MOBBİNG Şikayet Başvuru Formu http://yurtegitimsen.org/genel/yurt-sendikalari-mobbing-sikayet-basvuru-formu/ http://yurtegitimsen.org/genel/yurt-sendikalari-mobbing-sikayet-basvuru-formu/#respond Sun, 31 Mar 2019 11:40:52 +0000 http://yurtegitimsen.org/?p=3106

YURT Sendikaları olarak Kamu Kurum ve kuruluşlarında çalışan üyelerimize yönelik MOBBİNG Şikayet Başvuru Formu faaliyete geçmiştir.

Sevgili Üyelerimiz ve çok kıymetli dostlar; YURT Sendikaları olarak biz her daim büyük YURT ailesinin yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz son yıllarda zaman zaman kişi/kişiler veya Kamu Kurumlar tarafından bazı itamlar ve hakaretlere maruz kalan üyelerimiz için MOBBİNG Şikayet Başvuru Formu oluşturduk.

Kimler Mobbing yapıyor?

Üstler/amirler tarafından. Eşitler/ İş arkadaşları tarafından. Astlar tarafından.

Mobbing davranışlarından hangileri uygulanmaktadır?

Kamu Kurum ve kuruluşlarında çalışanlara Olumsuz eleştiri/ bağırma/ azarlanma. Sürekli olumsuz eleştirme. Sözlü tehditler (İşten atma, soruşturma açmak). Yasal izinlerin gerekçesiz olarak verilmemesi. Jestler/ bakışlar/imalar ile küçümseme. Mesai arkadaşlarının konuşmaması/dedikodu. Sürekli yokmuş gibi davranma. Psikolojik sorunlar varmış gibi davranma. Dini veya siyasi görüşlerle alay etme. Özel yaşamla ilgili alay etme. Görev tanımım dışında işler yaptırma. Özgüvenini etkileyen işler yaptırma. Gerekli eğitimlere göndermeme. Kararların sürekli sorgulanması. Cinsel talep nedeni ile Mobbing. Önemli görevlerin verilmemesi. Çeşitli Lakaplar takılması. Özründen dolayı küçümsenme. Sürekli takip edilme. Diğer çalışanların kışkırtılması. İş yükünün arttırılması. Gereksiz disiplin cezaları verilmesi. Sürekli tutanak tutulması Sürekli soruşturmalar açılması. Sürekli görev yerinin değiştirilmesi. Cinsiyet ayrımcılığı. Sürekli olarak geçici olarak görevlendirilme. Hafif şiddet uygulanması. Giyim tarzına karışılması. Küfür ve hakaret.

Dikkat edilmesi gereken durumlar/ ispatlama.

Yaşadığınız sorunlar/İddiaların ispatlanması gerekmektedir. İddialarınızın aşağıdaki unsurlarla birlikte desteklenmesi gerekmektedir.

Bu nedenle;
Yazılı belgeler (resmi yazılar, kararlar, tutanaklar, raporlar vb.),
E-mail yazışmaları,
Sosyal Medya yazışmaları (WhatsApp, Facebook, İnstagram vb. yazışmaları),
Yasal Kamera kayıtları/Çekimler (Gizli çekimler kişilik hakkına girmektedir.)
Tanıklar (Şahitler),
Doktor/Hekim raporları,
Günlükler (Yer, tarih, saat, ve “…..” söylenenler olduğu gibi not tutulmalıdır. Bu notlar ikincil delil niteliğindedir.)

YURT Sendikaları
Basın İletişim ve Ar-Ge Bürosu

]]>
http://yurtegitimsen.org/genel/yurt-sendikalari-mobbing-sikayet-basvuru-formu/feed/ 0
1 Nisan 2019 Pazartesi günü okullar tatil edilmiştir. http://yurtegitimsen.org/duyurularimiz/1-nisan-2019-pazartesi-gunu-okullar-tatil-edilmistir/ http://yurtegitimsen.org/duyurularimiz/1-nisan-2019-pazartesi-gunu-okullar-tatil-edilmistir/#respond Fri, 29 Mar 2019 17:07:52 +0000 http://yurtegitimsen.org/?p=3096

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm eğitim kurumları, 31 Mart seçimlerinden sonra okulların hazır hale getirilmesi amacıyla 1 Nisan 2019 Pazartesi günü tatil edildi.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YURT – Eğitim Sen
Basın Bürosu

]]>
http://yurtegitimsen.org/duyurularimiz/1-nisan-2019-pazartesi-gunu-okullar-tatil-edilmistir/feed/ 0
Başkan ÇELİKSOY’dan Sevgi Evlerine Ziyaret http://yurtegitimsen.org/genel/baskan-celiksoydan-sevgi-evlerine-ziyaret/ http://yurtegitimsen.org/genel/baskan-celiksoydan-sevgi-evlerine-ziyaret/#respond Tue, 26 Mar 2019 21:18:46 +0000 http://yurtegitimsen.org/?p=3112

Günlerden 26 Mart 2019 Salı günü;

Çocukluğumun ve gençlik yıllarımın en güzel günlerinin geçtiği hiç unutamadığım ve unutmak istemediğim YURT hayatım,

Mekan aynı olmasa da Yozgat Sevgi Evlerindeki kardeşlerimiz ile Yozgat Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Sayın Abdullah NEŞELİ ile birlikte ziyaret edip kardeşlerimiz ile sohbet ettik.

Her YURT veya Sevgi Evlerine gidişimde içimde bir fırtınalar kopar, bir heyacan sarar, gözlerim buğlanır ve kalbimin en derinlerinde çığlıklar kopar.

Bugün Sevgi Evlerindeki kardeşlerimizle yaptığımız toplantı öncesi Sayın İl Müdürümüz Abdullah NEŞELİ bey beni kardeşlerimize takdim ederken #ROLMODEL# göstermesi ve övgüyle bahsetmesi beni onurlandırdı ve çok mutlu etti kendisine teşekkür ederim.

Toplantıda kardeşlerimiz ile başa başa dertlerini ve sıkıntılarını dinledik. Sayın Müdürüm ve ben Hakan ÇELİKSOY olarak;

ÖNERİ VE TALEPLERİMİZ;

1 – Çocuklarımızın okumaları için her türlü imkan sağlandığını ve sağlanacağını,
2 – Her türlü sosyal faaliyet ve etkinlik için destek verileceğini,
3 – İstedikleri kursların açılacağını,
4 – Yazın kampa götüreceğimizi (Başarılı) olanlar,
5 – Yine okullarında başarılı olanlara hediye ve süprizlerin olacagını,
6 – Yurt’dun kurallarına uyulur, her hangi bir şikayet gelmez ise gruplar halinde çevre illerimize geziler düzenleneceğini,
7 – Ve daha fazlası için;

KARDEŞLERİMİZDE;

1 – Okullarında başarılı olacaklarına,
2 – Sivil hayatta örnek bireyler olacaklarına,
3 – Devletine, Milletine faydalı bireyler olacaklarına,
4 – YURDU’muzu ve bizleri hiç bir ortamda mahçup etmeyeceklerine,
5 – Aile içinde (YURT) içinde yaşanan olayları dışarı yansıtmayacaklarına,
6 – Büyüklerine saygı ve küçüklerine hoş görü ile yaklaşacaklarına,
7 – Ve daha fazlası için #DELİKANLISÖZÜ# verdiler.

Sayın Müdürüm bizzat not aldı ve takipcisi olacagının sözünü verirken ve Hakan ÇELİKSOY abiniz olarak hem kurumun hemde siz çok değerli #KARDEŞLERİMİN# taleplerinizin takipçisi olacagımdan emin olabileceğiniz gibi bunda böyle gözüm kulağım sizlerin üzerinizde olacak bilesiniz.

Bugün #KARDEŞLERİMLE# beni buluşturan ve imkan sağlayan Sayın Müdürüm Abdullah beye ve toplantı için #KARDEŞLERİMİZİ# organize eden #YURTBAŞKANINA# ve Müslüm Baba’ya teşekkür ederim.

İyi ki varsınız.
Biz Birlikte Güçlüyüz…

Hakan ÇELİKSOY
YURT Eğitim Sen
Genel Başkanı

 

]]>
http://yurtegitimsen.org/genel/baskan-celiksoydan-sevgi-evlerine-ziyaret/feed/ 0
YURT Eğitim Sen 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı http://yurtegitimsen.org/genel/yurt-egitim-sen-18-mart-canakkale-zaferi-mesaji/ http://yurtegitimsen.org/genel/yurt-egitim-sen-18-mart-canakkale-zaferi-mesaji/#respond Mon, 18 Mar 2019 06:06:34 +0000 http://yurtegitimsen.org/?p=3091

Türk ve dünya tarihine damga vurmuş en önemli olaylar arasında yer alan 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, bir milletin birlik ve beraberlik içinde verdiği şanlı mücadelenin unutulmaz hatırası olmak bakımından insanlık tarihinde eşine az rastlanır bir kahramanlık destanıdır.

Dünya tarihinde önemli bir dönüm noktası olan Çanakkale Zaferi; Milli Mücadelenin ilk meşalesinin tutuşturulduğu ve Türk Milletinin vatan ve millet sevgisinin doruğa ulaştığı bir kahramanlık destanı olmuştur. Bu zaferle, vatanımızı istila etmeye çalışan işgal kuvvetlerine “Çanakkale geçilmez” dedirten   kahramanlarımız; birlik ve beraberliğimizin ne kadar sağlam temellere dayandığını bütün dünyaya ilan etmişlerdir.

Bizlere bu toprağı vatan yapan şehitlerimiz, vatanın kazanılması, bağımsızlığımız ve bölünmez bütünlüğümüzün korunması, ülkemizin huzur ve güvenliğinin sağlanması ile milli çıkarlarımızın savunulması için canlarını feda ederek en üst mertebeye yerleşmişlerdir.

Bugün Ay Yıldızlı Bayrağımızın altında huzur ve güven içerisinde başımız dik olarak yaşıyorsak, bunu, kutsal vatan toprakları için  canlarını feda eden şehit ve gazilerimize borçluyuz. Bu duygularla, Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anıyoruz.

YURT Eğitim Sen
Basın İletişim ve Ar-Ge Bürosu

]]>
http://yurtegitimsen.org/genel/yurt-egitim-sen-18-mart-canakkale-zaferi-mesaji/feed/ 0
12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma http://yurtegitimsen.org/genel/12-mart-istiklal-marsinin-kabulu-ve-mehmet-akif-ersoyu-anma/ http://yurtegitimsen.org/genel/12-mart-istiklal-marsinin-kabulu-ve-mehmet-akif-ersoyu-anma/#respond Tue, 12 Mar 2019 01:00:25 +0000 http://yurtegitimsen.org/?p=3077

YURT Eğitim Sendikasının 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı

Yüce Milletimiz Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde her türlü olumsuzluğa rağmen Kurtuluş Savaşını kazanarak bize bu güzel vatanı emanet etmiştir.

İstiklâl Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Allah milletimize bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.

YURT Eğitim Sen
Basın İletişim ve Ar-Ge Bürosu

BİLGİLENDİRME : 23 Nisan 1920 tarihinde kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasından hemen sonra Milli Eğitim Bakanlığı, İstiklal Savaşı’nın anlam ve önemini belirtecek ve yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bağımsızlığının sembolü olacak milli bir marşının olması gerektiğini anlamış ve bu sebepten dolayı çalışmalar yapmaya başlamıştır. 1921 yılının başında bir yarışma açılmasına karar verilmiştir. Yarışma sonucunda toplanan şiirlerden en güzeli Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Milli Marşı olarak kabul edilecektir.

Yapılan oylamalar sonucunda yarışma sonuçlanmış, en beğenilen ve anlamlı şiir olarak Maarif Vekil Hamdullah Suphi Bey tarafından büyük bir coşku ile okunan Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı şiir büyük tezahürat ve alkışlar eşliğinde, oybirliği ile yarışmanın birincisi olarak 12 Mart 1921 tarihinde seçilmiştir.

İSTİKLAL MARŞI’NIN BESTELENMESİ

Şiirin bestelenmesi için açılan ikinci yarışmaya, Ali Rıfat Çağatay’ın bestesini kabul etmiştir. Bu beste 1930 yılına kadar çalındıysa da 1930’da değiştirilerek, dönemin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Osman Zeki Üngör’ün 1922’de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe konmuştur.

İSTİKLAL MARŞIMIZ

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilâl!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celâl?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helâl…
Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın âfakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddım var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
‘Medeniyet!’ dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.
Doğacaktır sana va’dettiği günler Hak’kın…
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri ‘toprak!’ diyerek geçme, tanı:
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki fedâ?
Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan, şühedâ!
Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Hüdâ,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilâhi, şudur ancak emeli:
Değmesin mâbedimin göğsüne nâmahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahâdetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilâhi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden nâ’şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl!

 

]]>
http://yurtegitimsen.org/genel/12-mart-istiklal-marsinin-kabulu-ve-mehmet-akif-ersoyu-anma/feed/ 0