YURT – Sendikaları Konfederasyonumuza yapılan şikayet ve önerilerde, Son yıllarda TV kanalların, senarist, yönetmen ve yapımcılar tarafından yapılan dizilerin hemen hemen birçoğu başta teşkilatımız mensupları başta olmak üzere bütün Yetiştirme Yurdu mezunlarını rahatsız etmektedir, Sebebi ise TV kanallarında yayınlanan dizilerdeki kötü rollerde oynayan, (hırsız, katil, bağımlı, tacizci vb.) rollerdeki oyuncuların yani olumsuz ve toplum tarafından dışlanan, ötelenen ve kabul görmeyen rolleri “YETİMHANE”lerde “YURTLARDA” yetişen kişilermiş gibi göstermeleri bizleri derinden etkilenmekte ve üzmektedir.

Birçok TV kanallardaki yeni projeler bazı grup ve zümreyi hedef alması bizleri yani YURT– Sendikaları Üyelerini ve YURT Kardeşlerimizi toplum arasında ötekileştirmektedir. Neden bu TV kanalların, senarist, yönetmen ve yapımcılar bütün olumsuzlukları bizlerin omuzlarına yüklerken, O dizilerde bahsi geçen “YETİMHANE”lerde “YURTLARDA” büyümüş, yetişmiş ve kendini kanıtlamış okumuş Devletine Milletine hizmet eden bizlerin “ROL MODEL” kişilerin hayat hikâyelerinden dizi veya filim yapmazlar acaba?

Bu dizilerde teşkilatımıza bağlı Sendika Üyelerimiz ve YURT Kardeşlerimizin onuruna yapılan hakaretvari konuşmalardan oldukça rahatsız olduğumuzu belirtmek isteriz. Bu konuları bir YURT çocuğu olarak kınıyor ve en üst kademede bahsi geçen dizi, oyuncuları, yapımcıları ve TV kanallarını özür dilemeye davet ediyoruz. Bizlerde birer aileyiz, anneyiz, babayız, abiyiz, kardeşiz ve ablayız lütfen üzerimizden reyting sağlama çalışmalarına izin vermeyeceğiz. Çeksinler ellerini üzerimizden. Türk örf-adetlerimize, genel kültürümüze, inancımıza ve teşkilatımız amaçlarına ters düşen bu duruma Türk Milleti adına dur demenin zamanı geldi hatta geçmiştir.

YURT – Sendikaları Konfederasyonuna bağlı Sendika ve Üyeleri ile YURT Kardeşlerimizin bu konudaki hassasiyetlerinin sosyal, iş ve evlilik hayatlarına uyum sağlamakta büyük sıkıntılara yol açan bu tür dizi ve film yapımcı şirket ve Tv kanallarına gereken uyarıların yapılmasına ilişkin T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına, Türkiye Büyük Millet Meclisine ve Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) gerekli yazışmaları yaptık.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

YURT – Sendikaları
Basın Bürosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir