Basın Açıklaması

Yayınlanma Tarihi :

2 Aralık 2021 Perşembe Saat: 10.00
Basın Açıklaması

Word Olarak İndirmek için TIKLAYINIZ

YURT Sendikaları Konfederasyonu Disiplin Kurulu Üyesi ve YURT Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Tufan GÜL İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamasında “Sendikalar Memurların haklarını ve çıkarlarını korumak için bir araya gelirler. Ancak üyelerinin çıkarlarını korumak amacıyla kurulan sendikalar temsil ettikleri üyelerinin değil, kendi çıkarlarını koruyan, kraldan çok kralcı olanların, siyasi partilerin isteklerine değil memurun isteklerine cevap veren bağımsız sendikalar olmalıdır.” dedi.

2022 OCAK AYINDA SEYYANEN VE EK ZAM İSTİYORUZ

GÜL; “Kamu çalışanları olarak; TÜİK verilerine göre açıklanan enflasyon rakamları gerçeği yansıtmamaktadır. Çarşı, pazar ve marketlere gittiğimizde yüzde yüzlük bir artış olduğunu görebiliyoruz. Memurların alım gücü düştüğünden kamu görevlilerine yönelik olarak 2022 yılı Ocak ayında yüzde 5 zam + yüzde 15 enflasyon farkı ile toplam yüzde 20 oranında zam ve 500 TL’lik seyyanen zam yapılmalıdır. Memur ve emeklilerimiz her toplu sözleşme döneminde enflasyon farkı aldatmacasıyla karşı karşıya kalıyor. Enflasyon farkı ödemesini bir lütufmuş gibi gösteriyorlar. Oysa enflasyon farkı, olağanüstü durumlarda ortaya çıkacak olumsuzluklara karşı memurlar için bir sigorta niteliğindedir” dedi.

3600 EK GÖSTERGE

Gül; “Memurların 3600 ek gösterge beklentisi sürüyor. Milyonlarca kamu çalışanı verilen bu sözün hayata geçmesini ve sorunlarına çare bulunmasını bekliyor. Milyonlar, kendilerine verilen sözün tutulmasını ve 3600 ek gösterge konusunda bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. 3600 ek gösterge ile ilgili olarak sendikalarla çalışma grubu kuracaklarını söylüyor, sanki Ay’a sondaj ekibi gönderip doğalgaz arayacaklar. Milyonlarca kamu emekçisini ilgilendiren kararının TBMM iradesiyle beş dakikada çözülebilecekken, umutlar yine 2023 yılında yapılacak seçimlere kaldı” dedi.

YETKİLİ SENDİKANIN 400 TL OYUNU

Gül; “Yetkili sendika hükümetten gelen 5+6 zam teklifini redderek masadan kalktı ve 5+7 zam önerisini kabul ettiler. Kendilerine vaat edilen 400 TL’ yi görünce bir anda üyelerinin haklarını unutup, sendika kasasını düşünerek memurun hakkını aramaktan vazgeçtiler. Yüzde birin altında kalan sendika üyelerinin de kendilerine üye olacaklarının hesabını yaptılar. Masaya otururken Memura söz verdikleri “bayram ikramiyesi, seyyanen zam, refah payı, 3600 ek gösterge” vb. konuları söz konusu bile yapmadan sefalet ve yoksulluk sözleşmesine imza attılar. Sözleşme masasına Tatar Ramazan gibi oturup Züğürt Ağa gibi kalktılar. 2022 yılı ocak ayında memura yüzde beş artışı kabul eden yetkili sendikanın makam, mevki, itibardan tasarruf etmedikleri lüks yaşamları ve gelecekteki muhtemel milletvekilliği çıkarları hariç başka da hiç bir kazanımı da yoktur.”

Gül ayrıca “Bazı sendikaların il teşkilatlarına talimat vererek, Sendika üyelerimizi kendilerine üye olmak için zorladıkları bilgileri gelmekte olup; onaylamadığımız bu etik dışı davranışta bulunan sendikaları ŞİDDETLE KINIYORUZ. Yüzde bir iptaline ilişkin Yürütmeyi Durdurma Davası süreci devam etmektedir. Sendikal Baraj er yada geç mutlaka yargıdan dönecektir.  Sendika üyelerimiz sendikamızın alacağı kararları ve mahkeme sürecini lütfen bekleyiniz” dedi.

MEB ÇALIŞANLARI GÖREVDE YÜKSELME SINAVININ AÇILMASINI BEKLİYOR.

Gül; Bakanlığımız Merkez ve Taşra teşkilatlarında görev yapan Personelin görevde yükselmesini sağlamak, Hizmetli, Memur, Şef’lerin mağduriyetlerin giderilmesi çözüme ulaşması için sınıflar içerisinde yer değiştirmesini gerçekleştirmek ve mevcut boş kadroları doldurmak için eğitim çalışanlarının beklentisini geçmiş ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından zorunluluk haline gelmiştir. Milli Eğitim Bakanlığının 2022 yılı çalışma takviminde Görevde Yükselme Sınavına yer verilmesini bekliyoruz. Söz konusu sınavı bekleyen eğitim çalışanları adına sendikamızın talebidir diyerek sayman kadrosu için ise en son 2007 yılında saymanlık sınavı açılmış ve 14 yıldır boş saymanlık kadrolarına sınavsız bir şekilde atama yapılmaktadır. Sayman kadrosu için boş kadrolara sınav yolu ile atama yapılması için taleplerimizin takipçisi olacağımızı, buradan siz değerli basın emekçileri aracılığıyla bir kez daha kamuoyuyla paylaşıyoruz.” Unutmayın “Biz Birlikte Güçlüyüz” dedi.